Дневникът на Филип Петров

* Първият сервис

Публикувано на 03 януари 2009 в раздел Математика.

Магдалена играла тенис със сестра си Катерина (става въпрос за сестри Малееви естествено).

Маги спечелила с 6 гейма, срещу 3 на Катя. Този мач се е играл на закрити врати, но излязла вътрешна информация, че цели 5 от геймовете са спечелени, когато съответната тенесистка не е била на сервис.

Въпрос към вас – коя тенесистка е имала първият сервис и защо?

13 коментара

1. Петър каза:

Има ли нещо по-специфично от правилата на тениса, което трябва да се знае, например че ако единият спечели, следващият гейм другият е на сервиз?

2. Филип Петров каза:

Важат стандартните правила на тениса. Играта се играе до 6 спечелелени гейма от единия играч, като на всеки гейм се сменят кой бие сервиса (независимо кой е спечелил предишния – винаги се сменя).

3. Мария каза:

Магдалена

4. Стоян каза:

Катерина е била на първия сервиз. Магдалена е била 4 пъти на сервиз, Катерина 5 пъти.

5. Филип Петров каза:

Тук да дадеш верният отговор не е трудно – 50:50 е шанса. Въпроса е да се докаже, че е верен.

6. стефчо каза:

Значи резултатът е 6:3 в полза на Магдалена. От това следва, че са изиграни 9 гейма. Ако приемем, че Маги изпълнява първа сервис, то тя сервира 5 пъти, а сестра и 4. Но в условието е казано, че цели 5 от геймовете са спечелени, когато съответната тенесистка НЕ Е сервирала, от това следва че Катя трябва да е изпълнявала първа сервис. И петте гейма в които е сервирала ги е губила, от своя страна Магдалена сервира 4 пъти, като печели 1 от „своите“ геймове и губи 3.
    Верен отговор: Катерина :)

7. Филип Петров каза:

Или не си написал нещо както трябва или си се объркал. От написаното излиза следното:
    – Катя е сервирала 5 пъти и ги е загубила всичките
    – Маги също е загубила 3 от „своите“ (което го разбирам, че са тези, в които е сервирала).

Общо станаха 8 загубени при сервис, а трябваше да са 5…

8. стефчо каза:

Правилно съм си го написал :P
    Катя сервира 5 пъти и губи тези геймове, т.е. Маги печели 5 гейма.
    От геймовете в който Маги сервира (останалите 4) печели само един (5+1=6), останалите 3 губи и са за Катя.
    Краен резултат Катя 3 – Меги 6
    :)

9. стефчо каза:

Това отговаря на условието Маги да е спечелила с 6 гейма, срещу 3 на Катя и че цели 5 от геймовете са спечелени, когато съответната тенесистка не е била на сервис.
    И отговаря на въпроса кой изпълнява първия сервис – Катя.
    Съжалявам, че не го постнах наведнъж.

10. Mimi каза:

Ще се опитам да дам моето решение, със * давам сетовете, които са спечелени при посрещане (не сервиране).
    9….серв..6……..3….и край!
    Тук дори 7 от геймовете са спечелени, когато съответната тенесистка не е била на сервис. Важното е не дали са 5 или 7, а че са нечетен брой. Ако искате с 5 гейма получва се примерно следното, като размена резултата в 4 и 5-ти:
    4……….2…….серв..2
    5….серв..3………2….

Ако първия сервис е на Катерина, то няма да се стигне до 6-3 при нечетен брой (5) сетове с ПРОБИВ (това е термин в тениса, когато печели, този който посреща)

Стоян и Стефчо не познаха!!!Уууу!

т.е. първи сервис: Маги.

11. Lesna Rabota каза:

Резултат М-К 6-3. Значи 9 сета. 5 пробити. 4 „нормални“. Ако задам логическа променлива за Маги TRUE, а за Катя FALSE, ще напиша израза:
    RES:=((6+3).GT.(5+4).OR.(9-6).GE.(5-4)).NOR.((9-5).AND.(MAX((6-3),(5-4)).LT.(3)) което дава резултат TRUE, т.е. аз залагам на Маги да е сервирала първа.

12. Филип Петров каза:

Mimi – Браво! Даде напълно верен отговор! Има и по-строго доказателство, но напълно коректно си открила, че истината се върти около нечетността на геймовете с „пробив“.

Lesna Rabota – И на теб мога да кажа, че добре се справи. Опитното решение често трябва да предхожда теоритичното, т.е. ти си тръгнал във вярна посока :)

13. стефчо каза:

Мдаа, признавам грешката си. Браво на Мими. Объркването ми идва от там, че съм смятал броя на пробивите за победителката (и пак не съм го сметнал съвсем правилно), а в условието е казано броя на пробивите изобщо да бъде 5.