C, PHP, VB, .NET

Дневникът на Филип Петров


* RDS – браво на MagicFM

Публикувано на 05 октомври 2012 в раздел Общи работи.

Radio Data System (RDS) е протокол за цифрово предаване на малки порции информация чрез FM радио канали. Основните му функции са няколко:

  1. Име на радиото;
  2. Предаване на информация за това какъв тип предаване има в момента – новини, вид музика и т.н. По този начин слушателите могат да настроят радиото си да търси точно определен вид станция;
  3. Алтернативни честоти – когато сте на дълъг път е нормално честотите да се променят, съответно радията пускат информация къде евентуално да бъде прескочено, ако се изгуби сигнала;
  4. Трафик информация – когато дадено радио започне да предава информация за пътната обстановка, при включена функция TI на цифровите радиоприемници, автоматично се превключва на тази станция;
  5. Информация за това коя песен свири в момента, име на предаването и т.н.;
  6. Сверяване на часовник.

Българските радиостанции обаче са далеч преди 2000-та година, когато стандарта е измислен. В почти всички станции всичко се свежда до т.1 – показва се името на станцията. Това какъв стил музика пуска, предаване на новини, да не говорим за трафик информация, почти не се появява. Рядко само някои радиостанции пускат информация за името на текущо свирещата песен. Обаче често може да видите на дисплея на кой номер да изпратите СМС за нещо си или на кой телефон може да се свържете, за да побъбрите с водещия…

Преди четири години имах радио Kenwood в колата, което си сверяваше времето автоматично по RDS. Нямаше възможност за ръчна настройка и не можеше да се изключва. Тогава нямаше нито една радиостанция, която да излъчва времето точно! Положението беше страшно. Единствено Хоризонт беше с 1 или 2 часа напред (в зависимост от зимно или лятно часово време). Тогава си бях запаметил станции, които не пускат broadcast за време и си ги слушах тях (а че часовникът е с час напред бе станало навик).

После си смених колата, с нея и радиото. До днес използвах един ретро приемник Grundig, с който бях много доволен – имаше две „врътки“ (усилване/намаляване на звука и смяна на станция) и нищо друго. За съжаление в извънградско каране подобно радио е неудобно – сигнала се губи често, съответно често се налага да се търси ръчно нова станция. Затова реших да осъвременя колата си и намерих един стар радиоприемник, който „дежа ву“ – Kenwood. И да… сверява си часовника само по RDS…

Оказа се, че четири години по-късно положението не е по-розово. Почти час стоях в колата и сменях станциите (трябва да се чака поне 5 минути, за да разбереш дали има broadcast за сверяване на време) – много рядко някоя пускаше търсения сигнал… и никога верен. Дарик (ако не се лъжа) ме върна 3 часа назад. Една друга (чалга) ме прати в произволна позиция. От Хоризонт са почти в час – само 12 минути напред са…И след като почти се бях отчаял – намерих MagicFM. Времето им е точно в рамките на минута. Ура!

Хубавото на „новото“ радио Kenwood, за разлика от старото, което цитирах, е че след като се свери веднъж часа е възможно функцията „sync“ да се изключи. Късметлия съм. Остава учудването ми, че 12 години поред, десетки радиостанции не са влезли в крак с новите стандарти, а малкото от тях, които все пак са, не правят елементарни неща като например да си сверят часовника на сървъра… Ако очаквате в София да ви работи функцията „TI“ на радиото – съжалявам, няма да стане, дори някой да дава трафик информация, тя не се обозначава…

 



4 коментара


  1. Да не би да е „ATT“? Това е „attenuator“ – с натискане на определен бутон се намалява звука почти докрай, а като го натиснеш пак се връща обратно. Това се използва когато някой ти се обади по телефона например и трябва да намалиш звука бързо.

  2. Dimitar каза:

    Не бях забелязъл че MagicFM са „в час“, но със сигурност е едно от малкото при което има информация за това коя песен свири в момента и за изпълнителя.
    ПС: до бутона за RDS имам бутон със символ АТ, всъщност, доколкото се досещам, той би трябвало да следи новинарски емисии, но не съм напълно сигурен??

  3. „Traffic announcement“ – да, за трафика е. Ако някоя станция пусне broadcast, че предава TA информация, при включена такава опция радиото ще превключи директно на нея.

    Не знам в България някой да пуска такъв сигнал.

  4. Dimitar каза:

    Хммм, малко те подведох, но не е нарочно, обозначението е ТА

Добави коментар

Адресът на електронната поща няма да се публикува


*