C, PHP, VB, .NET

Дневникът на Филип Петров


* Екология и лицемерие

Публикувано на 29 декември 2009 в раздел Политика.

Преди около 30 години пред кооперацията в която живея е имало една малка кръгла кофа за боклук. Боклукчийската кола е минавала веднъж седмично (!) да я опразва. Хората са се стремяли да оползотворяват колкото се може повече отпадъчните материали. Когато се е появила кофичката за кисело мляко общественото мнение е било, че това е „убиец на природата“.

Ако в миналото прясното мляко е носил млекар и е сменял празни бутилки за пълни, а киселото мляко се е сипвало в буркани с черпак от огромни тави, то сега няма и помен от тази практика. Днес пред моята кооперация има два големи черни контейнера от новите. Колата минава всяка вечер към 20 часа да ги опразва. Понякога през почивните дни се препълват. Колкото до бурканите за кисело мляко и стъклените бутилки за прясно – съдбата им е последвана от всички останали продукти. Вече се заменят само бирените стъклени бутилки, но изглежда и при бирата масовата консумация преминава към пластмасовите еквиваленти.

Дали ядем и пием повече? Не вярвам. Дали консумираме повече – о да! Консумираме много повече, но не го оползотворяваме, защото го изхвърляме във вид на боклук! Всяко парченце салам – във вакуумна опаковка. Всяка дъвка – в три топа станьол и картон. Ако можеха и всяко зрънце ориз щяха да опаковат. Защо го правят се отговаря лесно – за да ни го продават. Продават ни повече, повече и колкото се може повече. И понеже нашите касички са ограничени – пестят от качество, за да ни продадат количество. Съвременната икономика се върти около оборота на боклук.

И сега на въпроса за екологията – докато хем ни продават боклуците си същите тези хора изключително лицемерно си позволяват и дори да ни съветват как НИЕ да пазим природата. Трябвало да ползваме торби, а не найлонови пликчета. Трябвало да караме нови автомобили и да изхвърлим старите. Трябвало да се къпем по-бързо. Трябвало да купуваме само „био продукти“ (на петорни цени).

Хубаво – ще си нося торбичка в ултра-мега-хипермаркета. Тебеширеното сирене обаче ще бъде опаковано хем с хартия хем сложено в пликче. Луканката ще бъде вакумирана в петролен продукт (дебел найлон). На всеки един продукт ще бъде лепнат хартиен стикер с баркод, но за да не попадне лепило върху хранителния продукт – ще бъде нужна подходяща опаковка. В общи линии ще напълня своята еко торбичка на 50% с отпадъчни опаковки. И ще съм ги платил…

Хубаво – ще си купя нова кола. Едва ли ще харчи по-малко от сегашната (двигателят с вътрешно горене отдавна достигна върховете на своето КПД). Едва ли в нея ще има по-малко пластмаса, боя и други замърсители. Сигурно ще има някакви екстри като по-добър катализатор и по-добри филтри. Добре, но при смяна никой не ще да ги рециклира – ще ги изхвърлим отново в контейнера за смет, а „гняста“ която са събрали няма да се „загуби“ за природата. И какво постигнах? Нищо, даже по-лошо – изхвърлих стария си автомобил и всички негови все още работещи части и ги превърнах в боклук…

Хубаво – ще купувам „био“ продуктите. Но винаги в мен ще остане един основен въпрос – защо останалите продукти не са „био“? Защо има „био“ краве мляко и каква е разликата между него и обикновеното? И какво е „био“-то на кашкавала, който също така както обикновения е пакетиран във вакуумна опаковка с лепнат стикер с баркод?

Казвам НЕ – няма аз да съм глупака, който ще се лишава и ще плаща допълнително заради вашата хищническа политика. Лицемерието на производителите на боклук е безгранично – хем именно ТЕ цапат, хем се опитват да вменят на мен някаква вина за това. Аз искам да купувам безотпадни продукти, но никой не желае да ми продава такива. Политиката на правителствата поощрява създателите на боклук и наказват тези, които създават качествени безотпадни продукти. Ето това е истинския проблем! Налагат се регулации, които генерират боклук.

Мили хора – не се връзвайте на популистките глупости за „рециклиране“. Решението не е в това да изхвърляме в жълти, зелени и червени контейнери. Решението е да не изхвърляме въобще! Време е консуматорите да спрат да дават парите си за боклук – независимо от това дали той ще бъде рециклиран (отново с техните пари) или не…

 



6 коментара


  1. Bobev каза:

    mnogo qsno, ama spored men e tvyrde kysno. Mislq 4e e nevyzmojno da se otu4im ot navika da prahosvame…

  2. О, не – никога не давай толкова крайни заключения. В най-лошия сценарий ще се върнем по обратния път дори насилствено…

  3. Евелин Николов каза:

    Може би първата крачка е да хвърляме отпадъците си разделно. Хем, че ние даже това неможем да направим както трябва, а камо ли да спрем да изхвърляме.

  4. Евелин Николов – разделното събиране и рециклирането всъщност е последната стъпка и крайната мярка. Боклука първо трябва да се намали максимално. Чак след като стигнем до един абсолютен минимум – тогава можем да се замислим как да го преработим. В противен случай хвърляме грешни пари на вятъра, а и самата преработка впрочем много често също е вредна за природата.

    Замисли се над процеса глобално и най-добре погледни как се живее „на село“. Там абсолютно всичко се оползотворява. Доколкото знам се изхвърлят единствено ноктите на прасетата – всичко останало се използва. Така трябва да бъде. Сега се замисли ти какво правиш в кухнята. Предполагам като си белиш краставиците изхвърляш обелките? А заедно с тях и станиолчето, в което са опаковани… и пликчето…

  5. Жоро каза:

    А ти какво правиш по въпроса?

  6. Жоро – ами аз съм го написал в статията – буквално НИЩО не правя. Най-малкото не се връзвам на популистките глупости, които ни карат да влагаме допълнителни пари в производството на боклук… Живея си като най-обикновен консуматор търсещ по-доброто (но не намиращ такова)…

Добави коментар

Адресът на електронната поща няма да се публикува


*